Ana sayfa Doğum Hamilelik Yenidoğan Bebeğinizin Huzuru İçin

Yenidoğan Bebeğinizin Huzuru İçin

Günlük Düzen Oluşturabilirsiniz

Bebeğiniz karnı tokken, uykusunu almışken çok daha mutlu oldukları tartışmasız bir gerçektir. Siz de bebeğinizin ihtiyaçlarını bir düzen içinde karşılarsanız daha huzurlu olursunuz.Bebeğiniz için bir düzen oluşturmaya ne zaman başlamalısınız? Pek çok uzman düzen oluşturmak için 2 ve 4. Ay aralığının uygun zamanla olduğu konusunda görüş birliğine varmıştır.Bebeğinizin düzenini oluşturmak için doktorunuza danışmanızda fayda var. Sonrasında siz de uyku, acıkma belirtilerini gözlemleyerek bebeğiniz için en uygun olanına iç güdüleriniz yardımıyla karar verebilirsiniz.

Her bebek düzeni sever. Belli bir düzende kendini güvende hisseder. Düzen kurarken saatin pekte önemi yoktur. Önemli olan sırayı bozmamak. Mesela, bebeğiniz ağlayarak uyandı önce besleyin, arada gazını çıkarın ve bezini değiştirin, ardından beslemeye devam edin.

Bebeğiniz için tek önemli olan şey tüm aktivitelerin belli bir sırayla yapılmasıdır.

Kundak Yapabilirsiniz

İlk günlerinde bebek kundaklanmayla daha rahat eder ve kendini güvende hisseder. Anne karnındaki dar ve sıkışık alanda olduğunu hisseder bu da güven verir. Kundaklama yaparken sıkı sıkıya bağlamak yerine modern kundaklama yani bebeğinizin bacaklarının rahatça oynayabilmesine imkan verilmelidir. Kollarını ve üst gövdesini sarmak yeterli olacaktır. Bazı bebekler başından itibaren kundaklanmaktan hoşlanabilir bazı bebekler de hoşlanmayabilir. Eğer hoşuna gidiyorsa kundaklayabilirsiniz.

Sarılabilirsiniz

Bebeğinizi kollarınıza alın ve sıkıca göğsünüze yaslayın. Sırtına hafifçe vurabilirsiniz. Bu bebeğinize güven verir.

Banyo Yaptırabilirsiniz

Bebekler suyu çok severler Ilık bir banyo ise herkes için olduğu gibi bebekler için de rahatlatıcı, sakinleştirici ve dinlendirici bir etkiye sahiptir.

Yarıya kadar dolu bir küvetin içine oturun. Babasından bebeği size vermesini söyleyin. Onu göğsünüze yaslayın ve emzirin. Ilık su, rahat hareket edebilme şansı ve annesinin memesini emmenin bileşimi bebek için bulunmaz bir keyiftir. Bunlara ilaveten çeşmeyi de azıcık açabilirsiniz. Suyun akış sesi bebeğinizin daha da rahatlatıcı bir etki yapacaktır.

Şarkı Söyleyebilirsiniz

Bebeğiniz ne tür şarkılardan hoşlandığını keşfetmeye çalışın. Bebeğinizin beğendiği bir melodiyi tekrar tekrar söyleyebilirsiniz. Çoğu bebek tekrardan hoşlanıyor.

Masaj Yapabilirsiniz

Bebeğiniz okşanmaktan ve dokunulmaktan hoşlanıyorsa masaj huzur verebilir. Basitçe bebeğinizin kollarını, sırtını, karnını ve bacaklarını nazikçe ovun. Bebek masajının bir çok faydası var.

Besinlerin sindirimini artırarak bebeğin büyüme ve gelişimini hızlandırır. Kan dolaşımını ve nefes almayı geliştirir, gaz ve bağırsak sancısını giderir. Enfeksiyonlara karşı daha fazla koruma sağlar. Daha iyi bir huy ve kolay sakinleşme sağlar, sakin uyumaya katkıda bulunur.  Aile ve bebeğin birbirlerini daha iyi anlama yeteneklerini geliştirir. Dokunuşunuz bebeğe rahatlık ve emniyet verip onun yanında olduğunuzu hissetmesini sağlar.

Kucağınıza Alabilirsiniz

Bebeği sakinleştirme konusunda etkili olan üç temel sakinleştirici vardır. Ritmik hareketler, yakın-sıkı iletişim ve sakinleştirici sesler. Bu sakinleştiricilerin bir arada bulunduğu yerlerden biri anne rahmidir. Dışarıda ise bir  bu üç sakinleştiricinin bir arada bulunduğu bir ortam bebeğe anne rahmindeki günlerini çağrıştıracak, onun kendini güvende hissetmesine ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Onu kucağınıza alın,  bebekler için hazırlanmış müziklerin ritmine uygun hareketlerle salının. Bir yandan da ona güzel sözler söyleyip, yumuşak dokunuşlarla sırtını sıvazlayın.

Bebeğiniz kucağa alınarak şımarmaz sadece onu güvende hissettirir. Ayrıca onunla daha yakın temasa geçmiş olursunuz. Araştırmalar ağladıktan sonraki ilk dakikalarda kucağa ve ihtiyaçları karşılanan bebeklerin uzun vadede daha az ağladıklarını ve taleplerinin azaldığını, ileride de şımarık değil aksine mutlu ve kendine yetebilen çocuklar olduğunu gösteriyor.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun için zorlu bir yoldan geçmesi gerekmektedir.…