Ana sayfa Doğum Verniks: Bebeğinizin Mucize Kremi

Verniks: Bebeğinizin Mucize Kremi

Yenidoğan bebeğinizin cildini örten kaygan ve yağlı tabaka, gelişmekte olan cildini mükemmel bir şekilde koruyan, nemlendiren beyaz ya da sarımsı, bazen tüm vücudu kaplayan, bazen sadece kıvrımlı bölgelerde olan bu koruyucu, krem kıvamındadır ve adına Vernix Caseosa (Verniks Kazeoza) denir.

Verniks denilen yağlı tabaka bebeklerin cildinde daha anne karnında iken annenin 3.trimestirinden itibaren oluşan bir koruyucu maddedir. Verniks enfeksiyonlara karşı koruyan ilk savunma kalkanıdır, bir antioksidan da diyebiliriz. Yapılan araştırmalarda verniksin içinde doğal bağışıklığı destekleyen 40-50 değişik protein yapısında madde saptanmış.

Bebek anne karnındayken rahim içi sıvısının içinde adeta yüzer. Bu sıvının içine sürekli idrarını yapar yani sıvının önemli miktarını bebeğin idrarı oluşturur. Verniksin bebeğin cildinde anne karnındayken oluşmasının bir nedeni de anne karnındaki sıvının olumsuz etkilerinden korunmaktır.

Bebeğiniz yıkanır ise bu değerli madde yok olmaktadır.  Bazı hastanelerin hala yenidoğan rutin müdahalelerinde bebeği yıkamak vardır, kimisinde de yoktur. Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin doğduktan sonraki ilk 6 saat içinde yıkanmalarını önermemektedir.  Hazırladığınız doğum tercihi mektubunuzda yıkanmamasını talep edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun için zorlu bir yoldan geçmesi gerekmektedir.…