Ana sayfa Doula Türkiye’de Doula Hizmeti

Türkiye’de Doula Hizmeti

doula hizmeti

Doula hizmeti Avrupa ve Amerika’da profesyonel bir meslektir. Türkiye’de yeni bir meslek doulalık. Yeni yeni doulalık eğitimleri de verilmeye başlandı. Her eğitimin felsefesi farklı ve ayrı etik kuralları var. Doula Eğitimi doğum fizyolojisini içeriyor olsa da sadece teknik bilgi eğitimi değildir. Bilgi ve tecrübenin yanı sıra empati yeteneği, sezgisel güç, anda varolabilme, sakinlik, destek olabilme, kendi benliğini arka plana koyabilme yetisi doulanızda arayabileceğiniz özellikler olmalı. Bir gebe, doula seçmeden önce nasıl bir doula istediğini, doğum destekçisinden neler beklediğini bilerek doula arayışına girmelidir. Doulanızın yanında kendinizi rahat hissediyor olmanız önemli. Bunun için doğumdan önce birlikte vakit geçirmek, kurduğunuz iletişime, karşılıklı aktardığınız duygulara bakıyor olmanız gerekiyor.

Doula hizmeti kapsamında doulanın dört temel bakımı vardır. Duygusal destek, bilgilendirme desteği, fiziksel rahatlatma ve gebeyle aynı safta yer alarak desteklemek ve ona bakmak. Doula bir tamamlayıcıdır.

Doula hizmeti almanın faydaları ise şunlardır;

  • Sezaryen doğum gerekliliğini azaltır.
  • Lohusalık depresyonu yaşama riskini azaltır.
  • Annenin doğum tecrübesi ile ilgili tatmin artar.
  • Epidural alma isteğinde ciddi bir azalma görülür.
  • Kendinizi güvende hissedersiniz.

Doula Ücreti

Bu konu en çok merak edilen ama pek yer verilmeyen bir konu. Bu ücret kişiden kişiye verilen hizmete göre değişiyor. Ancak genel olarak 1000 tl ile 1200 tl arasında değişiyor fiyatlar.

Peki Doula Nasıl Biridir?

  • Kadının bedenine ve doğumun mahremiyetine saygılıdır.
  • Meditatiftir, anda olmak konusunda rahattır ve tüm varlığını doğumunuza getirebilir.
  • Sizin seçimlerinize saygılıdır.
  • Sakindir.Hassastır.
  • Ve en önemlisi yanınında kendinizi rahat ve güvende hissettiğiniz kişidir.

Doulaya neden ihtiyaç var?

Hastahane koşullarında doktor, ebe ve hemşireler çalışma şartlarından dolayı gebenin saatlerce yanında durup, masaj yapıp, sakinleştirip, fiziksel ve duygusal destek vermek için yeterli zamanları olmuyor. Anne, abla, teyze veya destekçi olabilecek aile yakınları da gebenin çok yakını olduğu için sakin kalıp destek vermeleri oldukça zordur. Artık babalarda doğumlara girmeye başladılar. Babaların muhteşem destek olabildiği doğumlar gördüm. Ancak baba da kendi içinde yoğun duygular yaşadığı için destek vermesi zor olabiliyor.

Doğumda oksitosin hormonu baş roldedir. Aşk hormonudur. Doğum sırasında rahmin kasılmasını sağlar. Doğumun daha kolay ve hızlı olması için gebeye yardımcı olur. Doğumda huzurlu, güvenli, mahrem alanınızın korunduğu ve sevgiyi hissettiğiniz bir ortamda olmak ve kesintisiz destek almak oksitosin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırır. Doğumda kadınların kesintisiz desteğe ihtiyacı var ve bu desteği doulalar veriyor.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Nasıl Hizmet Veriyorum?

Öncelikle sizin ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi öğreniyor olacağım. Seçenekleriniz hakk…