Ana sayfa Doğum Teslimiyet: Ellerinden Geleni Yaptıktan Sonra Olanı Olduğu Gibi Kabul Edebilmek

Teslimiyet: Ellerinden Geleni Yaptıktan Sonra Olanı Olduğu Gibi Kabul Edebilmek

Doğum, teslim olabilmektir aslında birazda. Teslim olduğumuz kadar özgür ve akıştayız. Öncelikle kabul etmemiz gereken şey, doğumun kontrol edilemez olduğudur. Kendinizi akışa bırakmayı öğrendiğinizde duygular da içinizden akıp gidecektir. Teslimiyet, inanç ve umutla ellerinden gelenin en iyisini yaptıktan sonra olanı olduğu gibi kabul edebilmektir. Olanı olduğu gibi kabul etmeden önce ellerimizden gelen, yapılabilecek bir kaç şey var. Bunlarda ilki;

Doğumunuza Hazırlanın

Doğum bir hazırlık gerektirir. Bu hazırlık bebeğinizin oda seçimi ya da hastahane odanızın süslenmesinden ibaret değildir sadece. Doğum hakkında okumak, doğum ile ilgili eğitim almak, sürecin nasıl ilerlediğini öğrenmek size çok faydalı olacaktır. Doğum şekliniz ne olursa olsun doğum tercihlerinizi belirlemeniz çok önemlidir. Mesela, doğumunuz nasıl başlayacak? Doğumda nasıl desteklenmek istiyorsunuz? Doğumda ten tene temas hakkında ne biliyorsunuz?

Bu soruların yanıtlarını bulmak, öğrenmek ve eğitim almak şart.

Doktor Seçimi

Doktor seçimi, belki de en önemli konu bu. En başta doktorunuza güvenmelisiniz. Doğum tercihlerinizi desteklediğini bilip bunu hissetmelisiniz. Doğum tercihleriniz doğrultusunda doğumunuzdan coşku ile çıkmak istiyorsanız biraz araştırıp ona göre bir doktor seçmenizi öneririm.

Doula Seçimi

Doğumda, kendinizi yanında güvende ve rahat hissettiğiniz, sevdiğiniz insanların olmasını tercih etmelisiniz. Doulanızı seçerken de bu kriterler çok önemli. Kendinizi güvende hissettiğinizde daha kolay akışta kalır ve teslim olursunuz. Doğumda kesintisiz destek alan kadınların daha kısa sürede doğurduğunu, daha azının epidurale ihtiyaç duyduğunu hatta sezaryen oranının düştüğünü araştırmalar sonucu artık biliyoruz. Doğum sizin için mahrem bir olay bu yüzden  gerçekten sevebileceğiniz bir doulanızın olması önemli.

Belki de o en güzel ve tek olan anınıza hazırlanın ve doğumunuzu güzelleştirin. Ellerinizden gelen her şeyi yaptıktan sonra sıra teslim olmakta yani akışta olup olanı olduğu gibi kabul edebilmekte. Anda kalınan ve coşkuyla çıkılan  doğumlar dilerim.

Sevgiyle kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun için zorlu bir yoldan geçmesi gerekmektedir.…