Ana sayfa Doğum Ten Tene Temas

Ten Tene Temas

ten tene temas

Bebeğinize ilk merhabanın en şefkatli halidir Ten Tene Temas. Her annenin bu anı yaşayabilmesi için çaba gösterdiğim bir konu bu. Sağlıklı bağlanma; doğumdan sonra bebeğinizin gelişimi için olumlu ortam yaratmada anahtar bir kavramdır. Bebeğinizin doğumdan sonraki ilk ihtiyaçları, sizin doğum sırasındaki ihtiyaçlarınıza benzer. Sıcaklık, sessizlik, huzur ve sevdiğiniz birinin kollarında olmak. Anne bebek bağlanmasının vücut bulmuş halidir ten tene temas.

Ten Tene Temas bebeğin doğar doğmaz ya da en kısa zamanda annenin çıplak göğsüne bebeğinde çıplak olarak yüzükoyun yatırılmasıyla olur. Tıbbi acil bir sorun yoksa bebeğinizin doğrudan kucağınıza verilmesini ve ilk kontrollerinin de orada yapılmasını talep edin.En modern kuvözün bile bebeğe, anne göğsünde olmak kadar “yoğun bir bakım” sağlamadığı uzun zamandır biliniyor.

ten tene temas ankara

Ten Tene Temas ilk ihtiyaçtır! Talep edin!

Hastahanelerdeki alışılageldiği gibi bebeğin doğar doğmaz kordonunun kesildiği ve ısıtıcının altına yerleştirildiği uygulamadan farklı olarak, basitçe bebeğin çıplak göğsüne yerleştirilmesi, kuru ve sıcak tutmak için battaniye ile örtülmesidir. Normal ve sorunsuz bir doğumda ve sezaryende bebek ile anne arasında ten tene temas sağlamak aslında olması gerekendir. Bu temas bebeğin gelecek psikolojisi ve davranışlarının şekillenmesinde hassas bir periyodu temsil eder. Bebek ilk emzirmesi bitene kadar kesintisiz olarak anne göğsünde kalır. Ten tene temasın faydası o kadar nettir ki, Dünya Sağlık Örgütü 2003’den beri bebeğin kilosu, gebelik haftası, doğum şekli, klinik durumu ne olursa olsun tüm yeni doğanların ten tene temas bakımı almalarını önermektedir. Dr. Keith Moore ile ekibi tarafından 2012 yılında yapılan çalışmada, ten tene temas yapılan bebeklerde 3. ve 6. ayda sadece anne sütü ile beslenme oranının 2 kat daha fazla olduğu gösteriliyor. Ten tene temas yöntemi uygulanan annenin, 3. günde meme ağrısının daha az olduğu ve daha az endişe yaşadığı, bebeğin ilk emzirmede daha etkili emdiği, 12 kat daha az ağladığı, kalp atışı, solunum, vücut ısısının daha sabit ve kan şekerinde anlamlı bir yükseklik olduğu şeklindeki sonuçlar yer alıyor.

 

  • Anne, bebeği göğsüne koyduğunda tüm dikkati orada olacağından diğer süreç göz açıp kapayıncaya kadar bitecektir.
  • Lohusalık sendromunu önler.
  • Bebeğin ilk dakikaları huzur ve sakinlik içinde geçer.
  • Süt inme refleksi uyarılmış olup süt gelmesi kolaylaşır.
  • Süt geldiği için beslenmeye başlanır ve bebeğin kan şekerinin düşme riski elimine edilmiş olup mamaya başlama gibi bir durumda gelişmemiş olur.

 

Sevgili anne ve baba adayları doğuma hazırlık yaparken, doktorunuz ile ten tene teması konuşun ve talep edin! Doğumdan odanıza geçene kadar bebeğiniz annesinin koynunda kalsın, ilk pozunu annesinin koynunda versin, güvende hissetsin. Hayata yumuşak bir merhaba için bebeğiniz bunu hak ediyor.

Sevgiyle kalın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Normal Doğumun Avantajları

Özellikle doğum esnasında dahi kontrolü elinde tutmak isteyen, bebeğinin dünyaya geliş anı…