Ana sayfa Doğum Suda Doğum

Suda Doğum

Suda doğum düşünüyorsanız öncelikle bunu doktorunuzla konuşmanız ve onay almanız gerekir. Doğumu tamamen suda mı yapacaksınız, yani bebeğiniz suya mı doğacak yoksa sadece doğum dalgaları sırasında suyu mu kullanacaksınız. Her durumda doktorunuza danışmanız gerekiyor. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra doğum havuzu kiralayabilirsiniz ya da alabilirsiniz.

Su, doğumlarda mikroplara karşı bir bariyer oluşturur. Mikroplar suyun içindeki bazı maddeler sayesinde seyrelir. Özel bir su kullanılmaz. Havuzlar bildiğiniz musluk suyu ile doldurulur ve bazen de suya dezenfekte edici bir madde eklenir. Havuzun hijyeni ise, şişirilen havuzlarda kişiye özel kullanılan havuz kılıflarıyla ve küvet gibi sabit havuzlarda ise her doğumdan sonra özel dezenfektanlarla temizlenerek sağlanır.

Su, oksitosin hormonunu arttırır.

Su, bebeğin rahimden çıkış bölgesini daha gevşek hale getirir, bu da bebeğin çıkışını daha kolay bir hale getirmektedir.

Su içerisinde istenilen pozisyonu almak daha rahat oluyor, bu da doğum dalgaları sırasındaki ağrı oluşumunu engelliyor. Bebeğinizi suya doğurmasınız bile suyun rahatlama gücünden faydalanabilirsiniz. Bu havuz olur veya duş almak bile olabilir.

Suyun içinde anneler istekleri gibi hareket edebiliyorlar. Ikınırken çömelebiliyor, dört ayak pozisyonunda durabiliyor, arkasına yaslanıp havuzun kenarındaki oturma bölümünden destek alabiliyorlar ve bu şekilde bebeklerini doğurabiliyorlar.

Suda doğumda annenin doğuma hazırlık eğitimi almış, yeterli bilgiye sahip ve içgüdülerini dinleyen biri olması çok önemlidir. Doğumu yapacak kişi annedir. Suyun içinde bedenini dinleyerek istediği pozisyonda, içinden geldiği gibi ıkınarak bebeğini dünyaya getirecek kişi odur.

Bilimsel çalışmalar, suda doğumlarda epizyotomi, perine yırtıkları, doğum sonu kanama, suni sancı, annedeki enfeksiyon, omuz takılması oranlarının daha az olduğunu, buna karşın annenin doğumdan memnuniyetinin arttığını, daha az ağrı hissettiğini söylüyor.

İlk destek olduğum suda doğum o kadar yumuşak ve güzel gerçekleşti ki, o mucize anlara şahit olmak ve suyun etkisini bu denli net görmek bana bunları aktarma ihtiyacı hissettirdi.

Endişeli bakışlar yok…

Mahremiyet, saygı, kabul, sabır ve destek var bu doğumda…

İyi seyirler.

Sevgiyle kalın.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Normal Doğumun Avantajları

Özellikle doğum esnasında dahi kontrolü elinde tutmak isteyen, bebeğinin dünyaya geliş anı…