Ana sayfa Doğum Sezaryen Fakındalığı

Sezaryen Fakındalığı

‘Bilimsel çalışmalar normal doğumun daha sağlıklı olduğunu gösteriyor ama buna rağmen artık pek çok kişi, özellikle de genç anne adayları, daha kolay ve risksiz olduğunu zannederek sezaryeni tercih ediyor. Oysa bu durum bilinçsizliğin sonucudur. Annenin ve bebeğin sağlığının tehlikeye girdiği anda bir kurtarma ameliyatı olarak mükemmel bir yöntem olan sezaryenin gereksiz yere yapıldığında hangi riskleri beraberinde getirdiği ne yazık ki anne adayları tarafından bilinmemektedir. 

Sorun sadece ameliyattan kaynaklanan riskler değildir; anne ve bebeğin doğal doğum sürecini yaşamalarının ikisinin de sonra ki hayatını ve ilişkilerini pozitif etkilediği artık araştırmalarla kanıtlanmıştır. Örneğin; anne sevgisi ile doğum sancısı arasında bir bağ olduğu, normal doğum sırasında sevgi kokteyli oksitosin hormonunun salgılandığı artık biliniyor.’ -Michel Odent

Nisan ayı tüm Dünya’da  sezaryen farkındalık ayı olarak kutlanıyor. Hamilelikte her türlü doğum şekli ile ilgili bilgilenmeli ve her türlü doğum şekline hazırlanmak gerekir. Bir çok nedenden dolayı her kadın normal doğum yapamayabilir ya da istemeyebilir.

Sezaryen hayat kurtaran bir operasyondur ve iyi ki var. Gerçek sebeplerle ve doğru zamanda yapıldığında anne ve bebeğin hayatını kurtarır. Doğum sürecinde ne zaman ne olacağı bilmek her zaman mümkün değildir. Bu yüzden sezaryen gibi bir seçeneğin olduğunu bilmek önemlidir. Her normal doğumun sezaryene dönme ihtimali vardır. Bu farkındalığı doğum yapacak kadına aktarmak ve sezaryenin de bir doğum olduğunu, anneye keşfettirmenin çok değerli olduğunu biliyorum.

Bir kadının sezaryen doğumda da kesintisiz desteğe, dolayısıyla bir doula desteğine ihtiyacı vardır. Bir doula olarak herhangi bir doğum şeklini savunmuyorum. Doula olarak bana düşen görev; ne tür bir doğum şekli olursa olsun  kadının doğumdan tatmin olarak coşkulu bir şekilde çıkması için onu desteklemek ve sarıp sarmalamaktır. Doğum şekliniz nasıl olursa olsun önemli olan tek şey sizin ve bebeğinizin sağlıklı olması. Bir de unutulmaması gereken bir şey var, her doğum anı kutsal, size özel ve biriciktir.

Sevgiyle kalın.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Normal Doğumun Avantajları

Özellikle doğum esnasında dahi kontrolü elinde tutmak isteyen, bebeğinin dünyaya geliş anı…