Ana sayfa Doğum Sen Neymişsin Oksitosin

Sen Neymişsin Oksitosin

Oksitosin hormonu; sevgi hormonu, aşk hormonu, mutluluk hormonu gibi anılır. Çünkü oksitosin hormonu, sevgi gördükçe, arzulandıkça, dokundukça, sarıldıkça artan bir hormondur. En iyi bilinen rolü, doğum dalgaları sırasında oldukça artan oksitosin oranının bebeğin doğum kanalına gelmesini sağlamada payının yüksek olduğudur.

Beyinden salgılanan oksitosin hormonu, rahimdeki kasılmaları tetikler. Belli aralıklarla salgılanan bu hormon, doğum dalgalarının aralıklı olarak gelmesini yönetir. Bu sayede dalgalar arasında anne ve bebeğinin dinlenebilmesi için süre kalır. Bu hormon, plasentadan bebeğe de geçer, hatta bebek aynı zamanda kendi hormon salgısını da yapar. Oksitosin hormonu, doğumdan sonra anne-bebek bağlanmasından da sorumludur. Bu hormon aynı zamanda geriye doğru unutkanlık yapar, böylece annede doğumla ilgili daha çok pozitif anı kalır. Oksitosin seviyesi yüksek hamile kadınlar, ilk üç aylık dönemlerinde bebeklerine çok daha bağlıdırlar.

Oksitosin etkileri saymakla bitmez. Doğum öncesi anneyi doğuma hazırlama ve doğumun daha kolay gerçekleşmesine destek olma, bebek doğar doğmaz anne göğsündeki süt ve bezelerinin faaliyete geçirme gibi tüm bu gelişmeleri, kişinin istemi ve iradesi dışında sağlaması gerçek bir mucizedir. Yani anne evlat bağının sadece duygusal anlamda değil fiziksel ve kimyasal anlamda da değişimler yarattığı bir gerçektir.

Hurma ve çikolatanın oksitosini artırdığı bilinmektedir. Bunun dışında B6, B2, B1, A vitaminleri oksitosin hormonunu tetikleyen vitaminlerdir. Egzersiz, doğa yürüyüşleri, bahçe, park, çiçek, çocuk sevgisi, evcil hayvan dostlukları, aile bağları, sağlıklı yaşam, kötü alışkanlıklardan uzaklık ( alkol ve sigarasız bir yaşam), dengeli beslenme, dünyaya ve içinde barındırdığı her şeye hoş görü ile bakmak hepsi birer vitamin değerindedir.

Oksitosinin doğru ve yeterli salınımı için;

Sakin ve gevşemiş olmalısınız. Kendinize, bebeğinize ve bedeninize güvenmelisiniz.
Doğuma mümkün olduğunca aktif pozisyonları kullanmalısınız.
Doğumdan hemen sonra bebeğiniz ile buluşmalı ve emzirmelisiniz.

Bol oksitosinli günler dilerim. Sevgiyle kalın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Normal Doğumun Avantajları

Özellikle doğum esnasında dahi kontrolü elinde tutmak isteyen, bebeğinin dünyaya geliş anı…