Ana sayfa Doğum Normal Doğumun Avantajları

Normal Doğumun Avantajları

Özellikle doğum esnasında dahi kontrolü elinde tutmak isteyen, bebeğinin dünyaya geliş anına saniye saniye tanıklık etmek isteyen anne adaylarına vajinal doğum önerilmekte. Bu şekilde hem doğuma doktor ve hemşirelerin yanı sıra siz de aktif katılımcı olabilirsiniz, hem de sürekli tekrar eden elektronik izleme gibi rutin kontrollere daha az maruz kalırsınız.

Eğer normal doğum yapmayı tercih ederseniz, tabii ki potansiyel acı ve doğum esnasındaki ağrıları da kabullenmek durumundasınız. Fakat doğru hazırlık ve destekle pek çok kadın bu anları kolaylıkla atlatıyor ve aynı zamanda çocuğunu doğal yollarla hayata getirmenin sevincini yaşıyor.

Normal Doğum Avantajları

  • Doğal doğum tekniklerinin çoğu daha yüzeyseldir ve bu sebeple sizin ya da bebeğinizin zarar görme olasılığı azalır, yan etkiler pek görülmez.
  • Birçok kadın doğum sonrasında ve ardından güçlü bir ‘başarma’ hissi duyar. Bu vajinal doğum esnasında daha çok gözlemlenirken, acıya dayanmak zorunda kalsalar da ikinci doğumlarında da genellikle aynı yöntemi tercih ederler.
  • Duygu ya da uyanıklık kaybı yoktur. Daha serbestçe dolaşabilirsiniz ve doğum sırasında rahat edeceğiniz pozisyonlara geçebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi doğurma zamanı geldiğinde de aktif olarak katılımcı olursunuz.
  • Siz ağrı ve acılarla mücadele etmeye çalışırken, eşiniz de yanınızda olup normal doğum sırasında size eşlik edebilir.
  • Hem doğum sırasında yeni egzersiz teknikleri ve kendi kendinize hipnoz etme yöntemleri öğrenir, bunları ileride de kullanabilirsiniz. Birçok yeni anne ilk emzirme günlerinde bu rahatlama tekniklerini kullanırken, stres de ortadan kalkar.

Normal Doğuma Nasıl Hazırlanır?

Doğal doğum yapmaya karar verdikten sonra bunun için aktif şekilde hazırlanmaya başlamalısınız. Destekleyici bir bakım ve doğum ortamı bulmak bunların başında gelirken, ardından planlama yapmalısınız ve kendinizi doğum teknikleri hakkında eğitmeye başlamalısınız.

Geleneksel hastane ortamında ilaç veya yatıştırıcı kullanmadan doğum yapmak mümkündür fakat pek çok kadın alternatif yöntemleri tercih eder. Fakat tavsiyemiz günümüzde evde doğum yerine doğrudan hastaneyi tercih etmenizdir.

Hastane kararını verdikten sonra amaçlarınızı, düşüncelerinizi doktorunuzla açık şekilde paylaşmalısınız ve rutin işlerden haberdar olmalısınız. Hastanede doğum sırasında ebe ve hemşireler size yardımcı olacaktır. Bazı hemşireler doğal doğum tekniklerinde çok tecrübeli ve yetenekli olsa da, bunu tahmin etmeniz veya bilmeniz mümkün değil.

Aynı zamanda doğum öncesi bol bol kendinizi eğitmeli, doğal doğum hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Eğer ki sizi olumsuz etkilemeyecek normal doğum videoları da izleyebilirsiniz. Metodları anlayarak, yeterince odaklanarak işinizi çok daha kolaylaştıracaksınız.

Nefes Egzersizleri ve Doğal Doğum

Günümüzde hamile kadınlar için özel eğitim seminerleri, toplantılar düzenlenirken sınıflarda nefes alma egzersizleri de öğretiliyor. Bunlara eşinizle birlikte katılabileceğiniz gibi, doğumunuzu çok daha güvenli ve kolay bir hâle getirebilirsiniz.

Öğreneceğiniz nefes teknikleri doğum sırasında kontrolü elinize almanıza yardımcı olacak, tansiyon seviyenizi dengeleyecek ve kaslarınızı gevşetecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Doğumunda Özgürce Hareket Et

Doğumunuz boyunca hareketli kalmak, bebeğinizin doğmak için gösterdiği hareketliliğe ek ol…