Ana sayfa Doula Nasıl Hizmet Veriyorum?

Nasıl Hizmet Veriyorum?

Öncelikle sizin ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi öğreniyor olacağım. Seçenekleriniz hakkında bilgilendirip seçimlerinizi destekleyeceğim. Doulanız olarak, doğum öncesinde üç kere sizinle buluşacağım. Buluşmalarda, doğumda kullanılabilecek pozisyonlar, masajlar ve nefes çalışmaları ile ilgili bilgiler paylaşacak ve ihtiyaçlarınız ve tercihlerinizle ilgili konuşacağız. Doktor randevunuzda size eşlik ederek doktorunuzla tanışacağım. Bebeğinizin tahmini doğum tarihinden önceki iki hafta ve sonraki iki hafta boyunca nöbette olacağım. Doğuma kadar geçen zamanda da herhangi bir sorunuz veya endişeniz olduğunda benimle iletişime geçebileceksiniz.

Doğum başladığında, tercih ettiğiniz zamanda ve yerde sizinle buluşacağım. Sürekli fiziksel ve duygusal destek vereceğim. Doğumda en rahat ve faydalı pozisyonlara girmenize yardımcı olacağım. Masaj ve isteğe bağlı aromaterapi, rebozo ve top üzerinde aktif doğum pozisyonlarını birlikte yapacağız. Mahremiyetinizin korunması için elimden gelenin en iyisini yaparak alanınızın korunmasını sağlayacağım. Zihninizin gevşemesi için birlikte hazırlandığımız ağrı, kaygı, korkuyla başetme tekniklerini hatırlatıp uygulamanıza yardım edeceğim. Sezaryen ameliyata karar verildiyse, yine bu süreçte kesintisiz destek vererek babanın tercih ettiği oranda doğum sürecine katılmasını destekleyeceğim. Ayrıca genel hastane prosedürlerini anlamanıza ve bilinçli kararlar vermenize yardımcı olmaya çalışacağım. Olağandışı bir durum olmadığı sürece, tüm doğum süresince sizinle beraber olacağım.

Doğumdan sonra , kendinizi rahat hissettiğinizi görene ve bebeğiniz sorunsuz bir şekilde emene kadar yanı başınızda olacağım. Doğumdan sonra nasıl olduğunuzu görmek için sizi iki kere ziyaret edeceğim.

Doğum destekçisi, doğum başladığı andan doğum sonrası dönemde emzirmenin başlamasına dek ailenin yanında olandır. Eğer doğumunuzda profesyonel bir doğum destekçisi istiyorsanız bu kişiyi çok özenle seçmenizi öneririm. Profesyonel doğum destekçisi elbette bu konuda eğitimli olmalıdır.  Ama bütün bunlardan belki de daha önemlisi doğum destekçisinin nasıl birisi olduğudur.  Dr. Michel Odent’in de dediği gibi ‘Eğitimle doğum destekçisi olunmaz, doğum destekçisi sadece olunur.’

Sevgiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Başka Bir Doğum Mümkün

Ben bu yola doğumları iyileştirebilmek için çıktım. Biliyorum ki iyileşen her doğum dünyay…