Ana sayfa Doğum Mucizeni Hisset

Mucizeni Hisset

Hamileliğin belki de en güzel kısmı bebeğinizin karnınızdaki ilk hareketini hissetmektir. Bebeğin ilk hareketlerini hissetmek tüm anneleri heyecanlandıran bir şeydir sanıyorum. Bebeğiniz hamileliğinizin 7-8. haftaları gibi çok erken bir dönemde hareket etmeye başlamasına ve bunu ultrasonda görebilmenize rağmen onun hareketlerini genelde 16-22. haftalar civarında bir dönemde hissetmeye başlarsınız.

Çoğu gebe genellikle bebeğinin hareketlerini gebeliğin 16-24. haftalarında hissetmeye başlar. Bebeğinizin hareketleri bir tekme, çarpıntı, sallanma gibi herhangi bir şey olarak tanımlanabilir. Hamileliğiniz ilerledikçe hareket türü de değişebilir. Bebeğinizin hareketleri gebeliğin ilk evrelerinde çok güçlü değildir. İkinci veya daha sonraki bebeğe gebe olan kadınlar genellikle bebeğinin hareketini çok daha erken hissederler.

Anneler bebeklerinin hareketlerini 16-22. haftalar arasında tam olarak hissetmeye başlarlar. Gün içerisinde sizin faaliyetlerinize bağlı olarak; yürürken, bir işle meşgul olduğunuzda veya gece uyuduğunuzda fark etmeyebilirsiniz.

24. ve 28. haftalarda hareketleri artar ama bu dönemdeki hareketler düzensiz ve kısadır. 28. haftadan sonra bebeğinizin hareketleri dinlenme ve aktif zaman olarak düzenli ve süreklidir. Bu da bebeğinizin yeterli oksijen ve kanı aldığını gösterir. Bebeğinizin gelişirken başka bebeklerin hareketleriyle kendi bebeğinizin hareketlerini karşılaştırmayın. Bebeğinizin gelişiminin kendine özgü olduğunu kendinize hatırlatın.

Doğum yaklaştıkça bebeğinizin hareketlerini düzenli olarak kontrol etmek de giderek daha fazla önem kazanır. Yapılan araştırmalar bebeğinizin hareketlerini, sabah ve akşam saatlerinde günde iki kez kontrol edilmesinin uygun olacağını gösteriyor. Bebeğinizin hareketlerinin her zamanki gibi olması önemli.
Bunu test etmek için doktorunuzun da başka bir önerisi yoksa aşağıdaki uygulamayı yapabilirsiniz.

Bebeğinizin hareketlerini 10 dk dilimlerle sayabilirsiniz. 10 veya daha fazla dönüyor, tekmeliyor ve çalkalama gibi hareketler yapıyorsa her şey yolunda demektir. Normalinden daha az ve farklı hareket ediyorsa ağzınıza tatlı bir şeyler atıp veya bir bardak süt içip 1-2 saat sol yana doğru uzanın. Hareketsiz kaldığınızda bebeğinizin hareketlerini daha net hissedersiniz. Bir saat sonunda 10 hareket saymadıysanız doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekiyor.

Bebeğinizin hareketlerini hissetmek yaşamı hissetmektir. Mucizeni içinde hissetmen dileğiyle…

Sevgiler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun için zorlu bir yoldan geçmesi gerekmektedir.…