Kapsül Dolap Nedir?

Bir sürü kıyafetiniz olmasına rağmen hala giyecek bir şeyiniz olmadığına mı inanıyorsunuz?

Dolabınızı karıştırdığınızda hala üzerinde etiketleriyle duran, ne zaman aldığınızı bile hatırlamadığınız kıyafetlerle mi karşılaşıyorsunuz?

Dolabınız kıyafetle dolup taşsa da giyinme aşamasına geldiğinizde neyi neyle giyeceğinize karar vermek için harcadığınız zaman ve enerji sizi yoruyor mu?

O zaman Kapsül Dolap fikri tam size göre.

Bu kavramın temeli aslında minimalizme dayanıyor, yani hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulma. Kurtuldukça da az ama öz şeylerin sizi daha mutlu etmesi.  Minimalizmi yaşamınızın her alanında gerçekleştirebilirsiniz. Daha az kıyafet, daha az eşya, daha az yiyecek…

Kimine göre bu geçici bir heves, kimine göre ise gerçekten sadeleşmek adına atılan bir adım. Ben sürekli yeni kıyafetlere para yatıran biri olmaktan uzun zaman önce vazgeçtim çünkü kıyafeti bana satın aldıran asıl şeyin ihtiyaçlarım değil isteklerim olduğunu anladım. Bana göre, kapsül dolap hazırlamaya başlamadan önce kendine sorman gereken en önemli soru: Hayatımı sadeleştirmek istiyor muyum? Benim cevabım evetti.  Bende hemen kendime kapsül dolap hazırlamaya başladım. Kapsül dolap mantığı, öncelikle birbiriyle kombinlenebilen, kriteri ‘çok sevmek ve kendimize yakıştırmak’ olan kıyafetlerden oluşur ve mevsimsel olarak bu kıyafetlere ekleme-çıkarmalar yapılarak olabilecek en kullanışlı ve uzun ömürlü kombinleri yapmayı hedefliyor. Bunun içerisine ayakkabı, çanta, spor kıyafetleri, özel gün kıyafetleri, iç çamaşırları ve aksesuarlar genellikle dahil edilmiyor. Bu da sizin tercihinize kalmış.

Ben mevsime göre hazırladım. Hiç giymediklerimi, belki giyerim dediklerimi ve en sevdiğim kıyafetleri ayırdım. Birbirleriyle kombinleyebileceğim zamansız parçalara yer vermeye özen gösterdim. Az ve öz, bana yakışan ve sevdiğim parçaları dolabıma aldım. Böylece kapsül dolabım hazır olmuş oldu.
Kapsül dolap hazırlayak farkındalık kazanmış oldum. Öncelikle artık daha az para harcıyorum. Gerekmedikçe kıyafet almıyorum. Hazırlanırken zaman kazanıyorum ki en önemlisi bu. Daha enerjik oluyorum.  Anladım ki sandığım kadar çok kıyafete ihtiyacım yok ve ne giydiğinden çok nasıl hissettiğin önemli.
Sevgiler.

Bir yorum

  1. Ebru

    2 Aralık 2017 saat 14:48

    Sezon alışverişinizde sırf rengini çok beğendiğiniz için dünya kadar para verip hiç kullanmayacağınız gereksiz alışverişler yapmak yerine, kapsül dolap ile dolabınızda yer kaplayacak ürünlerden kurtulacak bir süre sonra hem kendi stilinizi bulmuş hem de hangi tarz parçalar içinde kendinizi daha rahat hissettiğinizi keşfetmiş olacaksınız. Dolabınız tamamen sizi yansıtan kıyafetlerle dolup taşmış olacağı için bugün ne giysem derdine düşmeyeceksiniz. Her gün dolabın başına oturup bakınmalara son!

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

2017 Bitmeden…

Bu yılı geride bırakırken aklımda tüm yılın muhasebesi dolaşıyor. Ama en çokta bana öğrett…