Ana sayfa Emzirme İlk Emzirme

İlk Emzirme

Yeni doğmuş bir bebeğin sadece üç isteği vardır.Bunlar; annesinin kollarında ki sıcaklık memelerindeki besin ve varlığını bilmede ki güven. Emzirmek bu üç isteği de karşılar. Bebeğinizi doğumu takiben 1 saat içinde emzirmeniz güzel bir başlangıç olacaktır.

Bebeğiniz ilk olarak mucizevi sıvı kolostrum ile tanışacaktır. Kolostrum, hamileliğiniz sırasında üretmeye başladığınız, doğum yapar yapmaz ilk bir kaç gün memenizden gelen sıvıdır. Kolostrum bebeğinizin bağırsaklarına yararlı bakteriler karışımını almasına yardımcı olur. Bebeğinizin bağırsaklarını çalıştırır ve doğumdan önce karnında birikmiş olan mekonyumu atmasını sağlar.

Ne kadar emzirirseniz o kadar çok sütünüz gelecektir. Zaman içinde emzirmeler arasında geçen süre uzayacak ve bir düzene girecektir. Bebeğiniz istedikçe emzirin. Bırakın bebeğiniz ne zaman ve ne kadar emeceğine kendisi karar versin. Bebeğiniz sık sık, genellikle her 1,5 saat ile  3 saat arasında meme emecektir, bu da 24 saatte ortalama en az 8-12 defa demektir.  Beslenme her zaman düzenli aralıklarla olmaz. Bebeğinizin beslenme işaretlerini takip edin ve bir beslenme çizelgesi oluşturmaya çalışmayın.

Emzirme geceleri çok önemlidir. Çünkü süt üretmeye yarayan prolaktin hormonu üretimi daha fazla olur. Bebeğiniz sağlıklı, ten rengi iyi durumda, kilo alıyor, cildi sıkı, boyu uzuyor ve hareketliyse bebeğiniz yeterli miktarda süt alıyor demektir.

İlk dört günde,

Çok emziriniz.

Meme başınız, ilk dakikalarda hassaslaşabilir, sonra iyileşir.

Bebeğiniz, huzursuzlaşırsa her bir memenizi bir kereden fazla emebilir.

Her gün 1 ila 2 ıslak ve dolu bez çıkmasını bekleyebilirsiniz.

İlk 4 güne kadar, kilosunda, % 10’a varan azalma normaldir.

Uzanarak emzirme egzersizleri yapın. Böylelikle bebeğinizi beslerken dinlenebilirsiniz.

Bebeğinizin, memenizi tam olarak, kahverengi kısımla beraber ağzına almasını sağlayınız. Acı ya da ağrı hissederseniz, yardım isteyiniz.

Her gün, en az 8 kez emmesini sağlayınız. Arka arkaya emzirme yapılabilir.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Kolostrum

Yeni doğan bebeğin ilk haftasında tüm ihtiyacını ideal karşılayacak olan süt, kolostrumdur…