Ana sayfa Doğum Hikayeleri İlayda ve Elisa’nın Doğum Hikayesi

İlayda ve Elisa’nın Doğum Hikayesi

İlayda ile bir gebemin tavsiyesi üzerine tanışmıştık. Birlikte nefes ve ağrıyla baş etme çalışmaları yaptık. Sonra coşkulu bir doğum yaptı. Özellikle yazmasını istedim. İlham olsun diye tüm gebelere.

İlayda ve Elisa’nın Doğum Hikayesi

“Benim miniğimle kavuşma hikayem… Son günler öyle hasret dolu geçti ki kızıma görmeden bilmeden içimde atan sıcacık kalbini öyle çok sevdim özledim ki kuzumun. Beklemek artık çok zor geliyordu. Meleğim, minik kızım 04.04.2015’ten 272 gün boyunca her anını hasretle beklediğim kızım seni normal yolla dünyaya getirip sana ve kendime doğal doğumu yaşatmak için elimden geleni yaptım. Uzun süre düzenli yoga, doğuma hazırlık çalışmaları, nefes egzersizleri, muhteşem kalpli Gizem teyzenle doğum destekçisi doula ve dost desteği hatta bebek döndürme egzersizi 🙂

Zaman sona yaklaştıkça ve sen makat pozisyon oldukça daha da bekliyordum ve daha da sabırsızlanıyordum içten içe de kendimi olayın büyüsü dışında hissedeceğimi kötü bir tecrübeden korkuyordum… 37. haftaya kadar emekleme egzersizleri yaptım. Gizem teyzen evimize gelip bize masajlar yaptı her şey bizim kavuşmamız içindi meleğim. Bir yandan kendime sürekli senin kararına saygı duymam gerektiğini söyledim durdum bir yandan da gün saymaya devam ettim güzel kızım.

31 Aralık günü çılgınca temizlik yaptım evde. Doktor eğer dönmezse 6 ocak’ta sezaryen ile alacağını söylemişti son kontrolde. 2 Ocak’ta yeniden pozisyona bakacaktı. 31 Aralık’taki çılgın temizlik sonrasında arkadaşlarımızla evde yemek yedik erken sayılabilecek bir saatte gece 1’de evimize dönüp uyumaya başladık. Belimde ki ufak tatlı  ağrıyı temizliğe bağladığım için gönül rahatlığıyla uyudum. Saat 3’te hafif bir sızma fark edip hemen uyandım lavaboya gittiğimde tam su olup olmadığını ayırt edemediğimden sıvı çıkışı yaşadım. Hiç korkmadım aksine seninle buluşmamıza az kaldığını düşündüm ve şükrettim… Dua ettim dönmüş ol diye ve bir süre kendimi dinledim o sırada baban uyandı ve “iyi misin” diye sordu. Sanırım değilim diyebildim.

Emin olmak için doktora gitmeye karar verdik ve hemen hazırlanıp hastahaneye gittik o kadar şaşkındık ki ikimizde. Senin 01.01.2017’de gelmek istemene… Hemen nst bakıldı sancım varmış oysa bana beni sana kavuşturacak dalgalar öyle tatlı geliyordu ki hiç hissetmedim bile. Nöbetçi doktor muayene etti ve suyumun geldiğini açılmamın başladığını söyledi hemen ultrason ile sana baktı şans işte dönmemiştin. Olsun benim melek kızım sen sağlıkla gel diye dua ettim bu kez. Hemen doktorumu aradılar hala o kadar şaşkındık ki arabadan bebek ve anne çantalarını bile getirmemişiz.

Beni acil koduyla sezaryene hazırladılar maalesef mesai saati de olmadığı için baban giremedi doğumumuza biraz korkuyordum artık çünkü sen bedenimden ayrıldıktan sonra 40 dakika yalnız kalacaktın. Ameliyata girerken babana sana ben gelene kadar iyi bakmasını söyledim seni hemen kucağına almasını ve sakinleştirmesini istedim. Ameliyatta sakinleşmek için ben de görevlilerden destek spinal anestezi yaptılar doktorum seni çıkarırken ben de sana dokunmak için sabırsızlanıyordum ama maalesef ellerim steril alana gitmesin diye bağlanmıştı…  Örtüden doğumunu seyredemedim. Sonra birden doktorum senin artık doğduğunu söyledi birden seni hemen yanımdaki yatağa yatırdılar ve üzerini temizleyip giydirmeye başladılar. Seni yanıma getirip öpeceğim anı sabırla bekledim. Ve sonunda biri pamuk kızımı kucağına alıp bana getirdi yanaklarından öptüm yumuşacıktı sanki bir pamuk tanesini dudağıma sürmüş gibiydin, kokunu içime çektim sonra seni alıp götürdüler babanın yanına. Aklım o kadar sende kaldı ki ağlıyor mu diye düşünüp durdum.

O andan sonra saatler geçmek bilmedi sürekli ne zaman biteceğini sordum dikişlerim bir an önce bitmesini istiyordum çünkü seni bir an önce kucağıma alıp emzirmek için sabırsızlanıyordum. Sonunda en çok konuşan hasta ameliyattan çıktı ameliyathanenin kapısında bekleyen arkadaşım hasta bakıcıyla beraber beni yukarıya çıkardı odaya girdiğimde öyle güzel bir manzara gördüm ki kızım baban seni kucağına almış ten tene temasla sakinleştirmişti. Odaya girer girmez üzerimdeki örtüyü çekip seni emzirmek istedim.  Seni hemen kucağıma verdiler ve ben seni güzel güzel emzirdim. Çok şükür dedim çok şükür kızım emdi ve ben emzirebildim. Hikayemiz seninle sevda ile aşk ile başladı. Birkaç gün ameliyatın dikişleri acıdı ama şimdi onlarda geçti. Annem meleğim benim sen ve diğer tüm bebekler hepinize dua ediyorum sağlıkla büyüyün.

Benim hikayem beklediğim gibi başlamadı ama seni sağlıkla kucağıma aldığım andan itibaren asıl önemli olanın senin tercihin olduğunu öğrendim ve benim güzel kızım sen doktorun bana belirlediği tarihi beklemeyerek annen için elinden geleni yaptın. Sen dünyaya ne zaman geleceğini kendi karar verebilen başarılı, güçlü bir bebeksin ve ben sana sahip olduğum için çok şanslıyım. Seni çok seviyorum minik meleğim diğer tüm bekleyenlerin bebeklerine sağlıkla kavuşmasını diliyorum. Yanımda olan herkese teşekkür ediyorum. Ama en çok bana moral veren ve kızımı ben gelene kadar saran canım eşim, yanımızda olan güzel insanlar Zeynep, Alaattin ve Oğuzhan ve hayatıma girdiği andan itibaren bebeğim ve benim için bir sürü fedakarlık yapan güzel doğum destekçisi Gizem hepinizi öpüyorum.”

Siz doğumunuzu planlarken doğum aslında olan şeydir” der Pam England. Planlamadığınız bir sebepten dolayı sezaryen ile bebeğinizi dünyaya getirmek zorunda kaldınız. Halbuki ne kadar çok istemiştiniz doğal doğum yapmayı. Nasıl hissediyorsunuz kendinizi? Üzgün mü? Hayal kırıklığı mı? Eksik mi? Başarısız mı? Öncelikle tüm bu olumsuz duyguları bir kenara bırakmanızı öneririm. Doğum şekliniz nasıl olursa olsun tek ama tek  önemli olan  bir şey vardır o da bebeğinizin ve sizin sağlıklı olmanız. Her şey yolunda ve elinden geleni yaptın mı?

O halde sarın bebeğinizi, koklayın doya doya ve anneliğinizin tadını çıkarın.

Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Büşra ve Mira’nın Doğum Hikayesi

“Mükemmel bir hamilelik sürecinden sonra geldik 38.haftaya daha ilk günüydü kontrolü…