Ana sayfa Beslenme Hamilelikte Su Tüketimi

Hamilelikte Su Tüketimi

Su, vücudumuzun olmazsa olmazı. Faydaları saymakla bitmez. İnsan bedeninin %60’ı sudan oluşuyor. Su, gıdaları sindirim sistemi boyunca hareket ettirerek, sonra da toksik atıkları bedeninizden eleyip çıkartarak sindiriminize yardım eder. Su, kayganlaştırıcı olarak görev yapmanın yanı sıra eklemler ve kaslar için tampon görevi de görür. Yediğimiz gıdaların çözünerek sindirilmesini ve emilmesini sağlar. Besinleri ve hormonları vücutta ihtiyaç duyduğu yerlere taşıma görevine sahiptir. Kan dolaşımını sağlar. Ayrıca sağlıklı bir beden sıcaklığını muhafaza etmeye de yardımcı olur.

Su tüketimi hamileliğinizin başından sonuna kadar her döneminde büyük önem taşıyor. Hamilelikte vücudun su ihtiyacı daha da artar ve su tüketimi anne ve bebeğin durumunu birçok açıdan etkiler. Bu nedenle hamilelik sürecinde  günde en az 10 bardak su tüketimi önerilmektedir. Yaz aylarında bunu biraz daha arttırmak gerekir. Hamilelik ve emzirme döneminde yaptığınız hafif egzersizler nedeniyle suya daha çok ihtiyaç duyarsınız. Hamileliğinizin 6. ayının sonunda anne karnındaki bebeğin vücut ağırlığının yüzde 90’ı sudur.

Hamilelikte yeterli miktarda su içmenin bir çok faydası var. Rahim kasılmalarını engeller, erken doğumu önler. İdrar yolu enfeksiyonu olmasını engeller. Bebeğinizin suyunun azalmasını önler. Bulantı, mide yanması gibi şikayetleri azaltır. Bol su içmek vücuttaki şişlikleri (ödemi) arttırmaz tersine azaltır.

Su içmeyi unutuyorum ya da içemiyorum diyenlerdenseniz size bir kaç önerim olacak;

Öncelikle su içmek için susamayı beklemeyin. Her öğünde mutlaka bir bardak su için. Sabah kalktıktan sonra öğlen yemeğine kadar en az 2 bardak su için, aynı şekilde öğlen ve akşam üzeri arasında da iki bardak içmeye çalışın. Yatmadan önce mutlaka bir bardak su içme alışkanlığını edinin. Su içmeniz gerektiğini hatırlatan post-it kağıtlar da size yardımcı olacaktır. Eğer suyun tadından hoşlanmıyorsanız içine bir iki damla limon ya da portakal suyu ekleyip içebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte Bitki Çayı Tüketilebilir mi?

Bazı bitki çayları gebelik döneminde tüketilebilirken, bazı bitki çaylarından uzak durulma…