Ana sayfa Beslenme Hamilelikte Bitki Çayı Tüketilebilir mi?

Hamilelikte Bitki Çayı Tüketilebilir mi?

Bazı bitki çayları gebelik döneminde tüketilebilirken, bazı bitki çaylarından uzak durulmalıdır. Bu aşamada mutlaka bir doktora danışmak ve gebeliğe uygun olan bitki çaylarına karar vermek gerekmektedir. 

Hamilelerin içmesinde sakınca olmayan bitkisel çaylar:

Nane

Limon

Zencefil

Ihlamur

Elma

Portakal

Turunç

Kuşburnu

Papatya

Rezene

Yeşil çay

Hamilelikte içilmemesi gereken bitki çayları ise:

Aloe Vera

Karanfil yapı

Sarı çiğdem

Kimyon

Lavanta

Fesleğen yağı

Ökseotu

Tarçın

Kekik Yağı

Sinameki

Safran

Maydanoz çayı

Akçaağaç

Melekotu

Kimyon

Yasemin

Bitki çayları kısıtlı içilmeli!

Hamilelik döneminde genellikle; rezene, zencefil, ıhlamur, papatya, kuşburnu, normal çay, yeşil çay ya da meyve çayları içmek istenebilir. Bu aşamada sıvı ihtiyacını karşılamak için ya da süt üretimini arttırmak için bu aşamada papatya ya da ısırgan gibi çaylar içebilirler. Ancak bu çaylar, bilinçsizce ya da doktor kontrolü dışında içilmemelidir. 

Adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, ahududu çayı gibi çaylar, çok fazla tüketilmemelidir. Bu çayların düşük riskini arttırma özelliği olabilir.

 Zencefil, aşırı olmamak kaydıyla bulantı ve kusma durumunda kullanılabilmektedir. Anason, ebegümeci, ısırganrezene, meyan kökü, ahududu yaprağı, biberiye, adaçayı ve civanperçemi fazla tüketildiği zaman, rahim kasılmalarını uyarabilir. Bu durumda da düşük riski ortaya çıkabilir. Nane ve papatyanın mide ve bağırsak sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Ancak bağırsak sisteminde ciddi sorunlar olan anne adaylarının kullanması önerilir. Bu aşamada doktor bilgisi dışında bu bitkilere danışmak ve hastalıkların tedavisi için kullanmak bebek ve anne için sakıncalı olabilir. Her bitki ve bitki çayı, her anne adayı için faydalı olmayabilir.

İçilmemesi Gerekenler

• Hamilelikte içilmemesi gereken bitki çayları arasında ilk olarak siyah çaydan söz etmemiz gerekiyor. Siyah çay özellikle demir eksikliğine neden oluyor; çünkü demir emilimine engel olma özelliği ile biliniyor. Bu nedenle, ya siyah çay tüketmeyin, ya da açık, veya limonlu çay içmeye gayret gösterin.

• Kahve içmeyi bırakın, içecekseniz de kafeinsiz kahve için. Aksi halde, vücudunuzda bulunabilecek yüksek miktarda kafeinin, erken doğum, veya düşüğe neden olabileceğini unutmayın.

• Hamilelikte içilmemesi gereken bitki çayları arasında adaçayı da yer almaktadır. Adaçayından uzak durmanızı öneririm. Aktarlarda açık satılan çay karışımlarından almamalı, nasıl hazırlandığını, ve üreticisini bilmediğiniz çayları tüketmemelisiniz.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte Hurmanın Faydaları

Hurmanın içeriğinde yer alan protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineraller ile hurmanı…