Ana sayfa Doğum Hamilelik Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun için zorlu bir yoldan geçmesi gerekmektedir. Yani hamilelik sürecini atlatması ve en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.

  Hamilelik eşin desteği ile rahatça atlatılabilir. Hamilelikte en önemli unsur rahat olmak ve stresli ortamlardan uzak kalmaktır. Fazla stres erken doğum riskini arttırır, bebeğin sakat doğmasına neden olur ve annenin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden hamile kadınlar stresten uzak durmaya önem vermelidir. 

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşam

  Bir başka önemli konu sağlıklı beslenmedir. Hamilelik döneminde annenin vücudu hassaslaşır ve bu yüzden yiyecek konusunda seçici davranır. En temizi, kalitelisi, güzelini yemek ister. Dengeli beslenmek için anne uzman bir diyetisyen doktordan yardım almalıdır. Her insan kendi vücuduna göre beslenmesi daha uygun olacaktır. Özellikle hamileler 2 ve 3.aydan sonra sermeye başlamaktadır. Bu yüzden kilo almaya başlar bu kiloları kolayca verebilmek kadına her gün 5 dakika boyunca hatta bu reklam aralarında dahi olabilir egzersizler yapmalıdırlar. Tabi bu egzersizler çok ağır egzersizler olmamalıdır. Hamile kadınlara uygun ufak çaplı egzersizler olmalıdır. Bebeğe zarar gelecek kadar ağır egzersizler yapılmamalıdır.

  Hamile kadınların elbette dikkat etmesi gereken birçok konu vardır ve bunlardan biride doğuma hazırlıktır. Her an doğumun olabileceği ihtimali ile doğum çantası hazırlanmalıdır. Doğum çantasına bebek ve anne için gerekli olan her şey konulmalıdır. Sancı veya su geldiğinde hemen doğum çantası alınarak çıkılmalıdır.

  Doğum konusuna gelecek olursak çoğu anne adayı çocuğunun doğduğu, kucağına aldığı ilk anı ölümsüzleştirmek ister. Bunun için eşi de doğuma girer ve kamerayla bu özel anları kameraya alır. Bu sayede çocuk büyüdüğü zaman beraberce izleyip mutlu olunabilir. Onun harincinde her kadın özel bir hastanede fotoğraf çekimleri süslemeler arasında çocuğunu kucağına almak ister ancak bu özel hastaneler biraz cep yakmaktadır. Fakat istenildiği takdirde maddi durum zorlanmayacaksa özel bir hastanede doğum elbette daha keyifli olacaktır. Aynı zamanda hamilelik döneminin sağlıklı bir şekilde geçmesi için anne adayının kontrolleri de aksatılmadan takip edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Doğumunda Özgürce Hareket Et

Doğumunuz boyunca hareketli kalmak, bebeğinizin doğmak için gösterdiği hareketliliğe ek ol…