Ana sayfa Doğum Hamilelik Hamile Yogası

Hamile Yogası

Yoga fiziksel, zihinsel ve ruhsal katmanları bütün olarak ele alması gereken bir pratik. Hamile yogası anne adayını doğuma hazırlayan ve doğumdan sonra eski formuna kavuşmasını hızlandıran oldukça faydalı bir egzersiz.

Yogada ki temel duruş teknikleri, kadını anne olmaya ve huzurlu bir doğum yapmaya hazırlar. Uygulanan nefes egzersizleriyle birlikte anne adayları doğru bir şekilde nefes almayı öğrenir. Yaşam enerjisi yükseltilerek kişinin daha sakin ve daha konsantre olması sağlanabilir. Yoga duruşları vücudunuzu aktif tutarken aynı zamanda sabah bulantıları ve uyku düzeni gibi problemleri yaşamanızı önleyebilir.

İlk üç ayda ayakta yapılan yoga hareketleri, bacaklarınızı kuvvetlendireceğinden tavsiye edilmektedir. Doğum kanalında meydana gelen gerginlik rahatlatılarak doğumun daha kolay bir şekilde olmasına olanak sağlar. Bedeninizi ve bebeğinizi sevmeyi arttırır, kabullenmeyi ve bağlanmayı sağlar. İçinizde gün be gün büyüyen bebeğinizle değişen vücudunuza esneklik kazandırmak, derin nefeslerinizle bebeğinizin aldığı oksijen miktarını arttırmak, krampsız bir hamilelik için doktorunuzun da onayını alarak hamile yogasını deneyimleyebilirsiniz.

Elbette hamile yogasının normal doğum için  faydaları saymakla bitmiyor. Doğum da başrol oynayan nefes egzersizlerini öğrenmiş oluyorsunuz. Bedeninizi esneterek doğuma hazırlanıyorsunuz. Derin gevşemeyi öğrenerek doğum esnasında rahatlayabilir ve kendinizi akışa bırakabilirsiniz. Sadece kendinize ve bebeğinize ayıracağınız bu saatler hem bedeninize, hem ruhunuza hem de bebeğinize çok iyi gelecek. İster normal ister sezaryen doğum planlayın, hamile yogasını sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için deneyimleyebilirsiniz.

Haftada 2 gün 60 dakika yapılan hamile yogasının olumlu faydalarını göreceksinizdir. Hamileliğin son gününe kadar hamile yogası yapılabilir. Hatta doğum başladığında bile doulanız ile yapılan egzersizler doğumunuz için harika bir başlangıç olur.

Uzman yogiler ‘Sözcükler yoganın gerçek değerini anlatmakta yetersiz kalıyor, yoga ancak deneyimlenebiliyor.’ demiş. O halde haydi yogaya!

Sevgiyle kalın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun için zorlu bir yoldan geçmesi gerekmektedir.…