Ana sayfa Doğum Hamile Kalmadan Yapılabilecekler Listesi

Hamile Kalmadan Yapılabilecekler Listesi

Ruhen ve bedenen anne baba olmaya; anneler için o mucizevi 9 aya, bedenimizdeki değişiklikleri kabullenmeye hazır mıyız? Bebek sahibi olma kararı verildiğinde hamile kalmadan önce hem fiziksel hem de ruhsal olarak hazır olmak gerekir. Artık bebek sahibi olmaya karar verdiğinize ve kendinizi hazır hissettiğinize  göre yapmanız gereken bir kaç şey var.

Doktor Kontrolü Hamile kalmaya karar veren bir kadının hamileliğini planladığı tarihten 3 ay önce kapsamlı bir muayene olması gerekir. Üç ay önceden yapılacak testler, normal dışına sapan bir hastalıkta aşılama yapabilme imkanı vermektedir. Örneğin kızamıkçık, hamileliğin ilk üç ayında geçirilir ise bebekte ağır deformitelere sebep olur. Muayene de; kronik hastalık kalp, troid, anemi, böbrek, şeker gibi hastalıklar, kadın hastalıkları öz gerçmişiniz, yaptığınız doğumlar geçirilmiş hamilelikler sorgulanırken, rahminizin ve yumurtalıklarınızın durumuna bakılır. Ayrıca çiftlerin kan gruplarını bilip kan grubu uyuşmazlığı açısından takip edilmesi önemlidir.

Egzersiz Günde en azından yarım saatlik yürüyüşler yapabilirsiniz. Egzersizin vücutta yarattığı hem fiziksel hem de ruhsal değişimin faydalarını artık hepimiz biliyoruz. Hamilelik öncesinde beden yürüyüş, yüzme, gebelik yogası ya da gebelik pilatesi gibi hafif tempoda aerobik egzersizlerine alıştırılırsa doğum da, sonrasında vücudun toparlanması da kolaylaşacaktır.

Folik Asit Alımı Dünya Sağlık Örgütü alınması gereken folik asidi hamile kalmadan 3 ay önceden hamileliğinizin 12. haftasına kadar günde 400 mg folik asit tableti önerir. Ayrıca bol yeşili olan sebzelerde (semizotu, ıspanak, kara lahana), yumurta, süt, yoğurt, et gibi besinlerde de bulunur.

Doğal Beslenin Beslenme son derece önemli. Gereksiz şeker deposu olan paketlenmiş yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Kafeinli içeceklerin günlük miktarını azaltarak, asitli içeceklere veda ederek işe başlayabilirsiniz.

Sigaraya Veda Artık zararını bilmeyen yok. Ölümcül hastalıklara zemin hazırladığı sayısız araştırma ile kanıtlanan sigaranın, bebeğinizi de fazlasıyla tehdit edeceğini bilin. Sigara kullanıyorsanız mutlaka bırakın. Alkol almayın ve herhangi bir madde bağımlılığınız varsa mutlaka bağımlılık tedavisi alın. Bunları yaparak bebeğinize en güzel hediyeyi vermiş olacaksınız.

Dişler Hamilelik süresince diş ve röntgen çekimi veya ilaç kullanımı sakıncalı olabilir. Ayrıca diş kontrollerinizi hamilelikte de yaptırmanız önemli. Yenilenmesi gereken dolgular, çürükler için randevunuzu alın.

Kilolarla Barışın Kilonuzun fazla ya da az olması hamile kalma şansınız üzerinde etkilidir. Düşük ya da yüksek kilo adet düzensizliğine sebep olup hamile kalma zamanınızı etkileyebilir. Hamilelikte meydana gelecek doğal değişimler şeker , yüksek tansiyon, nefes almada  güçlük  gibi hastalıklara dönüşebilir. Bu yüzden hamilelik öncesi kilo verilmesi önemlidir.

Birlikte Bol Bol Vakit Geçirin Birbirinize ayıracağınız kıymetli vakitleri güzel değerlendirebilirsiniz. Hep hayalini kurduğunuz o yere gitmek olabilir mesela 🙂

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun için zorlu bir yoldan geçmesi gerekmektedir.…