Ana sayfa Doğum Kişisel Bakım Ev Yapımı Diş Macunu

Ev Yapımı Diş Macunu

Diş macunları ve beyazlatıcılarda florür başta olmak üzere pek çok zararlı kimyasal madde bulunuyor. Bunlardan bazıları; Sorbitol, Silika Hidrat, Gliserin, Sodyum Lauril Sülfat, Sodyum Sakarin, Sodyum Florür, Titanyum Dioksit. Fakat diğer hiçbir kozmetik ürüne mahkum olmadığımız gibi diş ürünlerinde de piyasa ürünlerine mahkum değiliz. Ben de kolları sıvayıp hemen bir araştırma yaptım. Mutfağımızda bulunan malzemeleri çeşitli ek malzemelerle karıştırıp, kendi diş macunumuzu kendimiz üretebiliriz. Malzemeleri organik olarak temin etmeye çalıştım. Ancak güveniyorsanız aktarınızdan da alabilirsiniz.

Malzemeler:
3 yemek kaşığı organik hindistancevizi yağı
1 yemek kaşığı organik zeytinyağı
4 yemek kaşığı karbonat
1 yemek kaşığı deniz tuzu
¼ çay kaşığı portakal yağı
10 damla Nane yağı- yerine ya da birlikte lavanta, çay ağacı da koyabilirsiniz. Antibakteriyel olur.

Hazırlanışı:
Tüm malzemeleri bir ufak kapta macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Eğer fazla sulu olursa karbonat ve tuzu artırın. Yağlardan zeytinyağını koymayabilirsiniz. Fazla katı olursa biraz sulandırın. Biraz deneme yanılma ile miktarı ufak tutarak beğendiğiniz bir tarif elde edeceksiniz.

Nane yoğunluğunu sevenler için nane yağını daha fazla koyabilirsiniz. Diş macununuzu hava geçirmeyen, kapalı bir kutuda saklayın. Lavabodan diş macunu artığını temizlemek için ılık su kullanın; soğuk su kullandığınız takdirde hindistancevizi yağı lavabonun kenarlarına yapışır. Bu diş macunu köpüksüz olacaktır, kullanmaya alışmanız biraz zaman alabilir.

Sevgiyle kalın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik Çatlaklarına Organik Tavsiye

Çatlaklar, derinin en üst tabakası olan epidermisin bir altındaki dermis tabakasında oluşa…