Ana sayfa Emzirme Emzirmenin Önemi

Emzirmenin Önemi

Yenidoğan bebeğinizin sadece üç isteği vardır. Bunlardan ilki, annesinin kollarındaki sıcaklık, memelerindeki besin ve varlığını bilmede ki güven. Emzirme bu üç isteği de karşılamaktadır. Emzirme, sadece bebeğinizi besleme biçimi olmaktan çok daha fazlasıdır. Bütün hayatı boyunca bebeğiniz için yapabileceğiniz, onu hem duygusal hem de fiziksel açıdan emzirme kadar derinden etkileyecek neredeyse hiçbir şey yoktur.

Bebeğinizin Normal Besini “Anne Sütü”

Bebeğinizin bedeninin ihtiyaç duyduğu her vitamin, mineral ile diğer besin elementleri bulunmaktadır ve sütünüz bebeğin gereksinimlerinde ki algılanması zor değişikliklere cevap verebilmek için, gün ve ay olarak değişir. Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin tüm gereksinmelerini sağlayan ve sindirim sistemine göre ayarlanmış bir besindir. En çağdaş yöntemlerle ve bilimsel ilkelere uygun şekilde yapılmış en mükemmel endüstri sütleri bile anne sütünün çok yönlü nitelikleri düzeyinde değildir.

Daha İyi Bir Sindirim İçin “Anne Sütü”

Anne sütünün içinde ki protein ve yağ, bebek tarafından kolay sindirilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az karın ağrısı, gaz ve aşırı salya şikayeti olur.

Alerji Riskinden Korunmak İçin “Anne Sütü”

Bebekler, anne sütüne karşı hemen hemen hiç alerjik değildirler. Bebekler anne sütünü çok iyi tolere ederler.

Daha Sağlıklı Bebek İçin “Anne sütü”

Anne sütü ile beslenen bebekler, annelerini her emdiklerinde hastalıklara karşı bağışıklıklarını destekleyen yeterli miktarda antikoru annelerinden alırlar. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, anne sütü ile beslenen bebeklerin çocukluk çağı kanserlerine yakalanma oranının azabileceğini ileri sürmektedir.

Güvenli Bağlanma 

Emziren anne, bebeğinin kendi sütüyle beslendiğini gördükçe annelik konusunda kendine duyduğu güven artar. Emzirme anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir. Bu tekrarlanan tüm bedenle kucaklaşmaların yarattığı duygusal bağ güçlü bir bağdır. Ten tene ve göz göze bir temas vardır. Emzirirken bebeğinizle aranızda sonsuza dek sürecek bağların temellerini de atmış olursunuz.

Sevgiyle kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Kolostrum

Yeni doğan bebeğin ilk haftasında tüm ihtiyacını ideal karşılayacak olan süt, kolostrumdur…