Ana sayfa Doula Dünya Doula Haftası

Dünya Doula Haftası

Her sene 22-28 Mart haftasında Dünya Doula Haftası kutlanıyor. Baharın habercisi ne ümitli, ne sürprizli ve ne şahane mevsimdir ilkbahar. İlkbaharın gelişiyle doğa uyanır ve bu hafta doğurganlığı çağrıştırdığı için doula haftası seçilmiştir.

Bir doula ne yapar?

Doulalar doğumun fizyolojisini ve doğuran kadının duygusal ihtiyaçlarını bilirler ve süreç içinde yardımcı olabilecek (masaj, aromaterapi, sessizlik, duş, hareket, homeopati) önerilerde bulunurlar. Ailenin genel hastane prosedürlerini anlamalarına yardımcı olurlar. Ağrıyla baş etme yöntemlerini pratik yapmakta yardımcı olurlar. Doğum ne kadar sürerse sürsün doulanız hep yanı başınızdadır.  Doulanız ihtiyaç duyduğunuz kutsal ve mahrem alanı korumaya yardımcı olacak kişidir. Güvende hissetmenizi sağlar. Lohusa sürecinde de doula yeni anneye çeşitli tekniklerle masaj yapabilir. Emzirmenin yolunda olup olmadığını kontrol edebilir. Profesyonel bir doulanın en güzel özelliği, kendi istek ve fikirlerini katmadan, yeni doğan aileye kesintisiz destek vermektir.

Kesintisiz profesyonel bir desteğin yararları kanıtlandı. Bir doulanın destek verdiği doğumlarda;

Doğum süreci kısalabiliyor. Epidural talebi azalabiliyor. Sezaryen gerekliliği azaltılabiliyor. Doğum sonrası depresyonu azalabiliyor. Emzirmeye güzel bir başlangıç yapılabiliyor. Bir doulanın varlığı doğum dalgalarının daha kısa sürede atlatılamasına yardımcı oluyor. Sakin ve duyarlı birinin varlığı doğum odasının enerjisini ve havasını olumlu bir şekilde değiştiriyor.

Ben eğitimimi İçsel doğumdan alıyorum. İçsel doğumun misyonu, doğumu iyileştirerek dünyayı iyileştirmek. Hamilelik dönemlerinin, doğumun ve lohusalığın sadece medikal olaylar olarak görülmediği, anne babalar ve aile bireyleri için aynı zamanda bir geçiş dönemi olarak görüldüğü bir dünya olması. Doğumun büyüme, iyileşme ve hayatın mucize ve gizemlerinin keşfi potansiyeline sahip olduğunun düşünüldüğü bir dünya olması.

Bu eğitimde öğrendiklerim kalbime dokundu. Yaşımız kaç olursa olsun öğrenmeye, gelişmeye devam ediyoruz. Bu farkındalık yolunda bana ışık tutan içsel doğumun da kurucusu Julia Steils Pacacıoğlu’na teşekkür ederim. Bana ilham veren, yol gösteren öğretmenim… Hayat bizi bir araya getirdiği için kendi adıma çok şanslı hissediyorum. Doğuma gönül vermiş güzel insanlar iyi ki varsınız. Dünya Doula haftamız kutlu olsun!

“Düşünceli ve kararlı bir grup yurttaşın, dünyayı değiştirebileceğinden şüphe duymayın. Gerçekten de her zaman olan tek şey bu.”  -Margaret Mead

Sevgiyle Kalın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Nasıl Hizmet Veriyorum?

Öncelikle sizin ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi öğreniyor olacağım. Seçenekleriniz hakk…