Ana sayfa Doula Doula Olmaya Nasıl Karar Verdim?

Doula Olmaya Nasıl Karar Verdim?

Bana sık sorulan sorunların başında “Doula olmaya nasıl karar verdin?” gelir. Bu soruya aslında net bir cevabım yok ama anlatabileceğim bir hikayem var.

Her şeyi hatırlamaya başladığımda 4 yaşındaydım. Babaannemin evinde her şeyden habersiz otururken annemin ağrıyla oradan oraya yürüyüp, bir şeyler mırıldandığını hatırlıyorum. Doğumu başlamıştı. Annem tek başına ve destekten yoksundu. Apar topar hastahaneye gittik ve ne kadar bekledik hatırlamıyorum kardeşim kucağında yine tek başına gelmişti yanımıza. Hala anlatırken bile etkilenir. Ben bu hikayeyi dinleyerek büyüdüm ve hep şunu düşündüm. Her kadın desteklenmeyi hak eder.

Bu hikaye o zaman pek bir şey ifade etmese de şu an geriye baktığımda benim doula olmaya karar vermem de, bu isteğin içimde yeşermesine ilham veren bir olay, bunu şimdi görebiliyorum. Benim hikayem böyle başlıyor. Hayatım boyunca hep düşündüğüm şey, bu hayata geldiysem bir şey yapmalıyım, insanların kalbine dokunabilmeli, destek olmalıydım. Kendimi ait hissettiğim çok az şey vardır. Doula olmak en çok içime sinen, kendimi ait hissettiğim ve aşkla yaptığım şey oldu. İyi ki doulayım. İyi ki yanım annelerin ve kadınların yanı. Destek olabildiğim, yanında olabildiğim her cana teşekkür ederim hikayenize beni de ortak ettiğiniz için. Ömrüm yettiğince destek olup doğumundan coşkuyla çıkan kadınlar görmek en büyük hayalim.

Michel Odent diyor ki: ‘Doula olunmaz, doula doğulur.’ Doula olmayı istemek içten gelen bir histir ve o his geldiyse durmayın çıkın yola.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Nasıl Hizmet Veriyorum?

Öncelikle sizin ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi öğreniyor olacağım. Seçenekleriniz hakk…