Ana sayfa Doğum Doğumunda Özgürce Hareket Et

Doğumunda Özgürce Hareket Et

Doğumunuz boyunca hareketli kalmak, bebeğinizin doğmak için gösterdiği hareketliliğe ek olarak yer çekiminin de gücünü kullanarak, bebeğinizin doğum kanalındaki dönüşlerini kolaylaştırır ve pozisyon değişiklikleri, kemiklerinizi hareket ettirerek bebeğinizin daha rahat pozisyon almasını sağlar.

Doğumda hareket ettiğinizde kaslardan oluşan rahminiz çok daha etkili çalışır. Normalde bebeğinizin yüzü arkaya bakar. Yüzün öne baktığı pozisyonlarda, özellikle bel ağrısı çok daha fazla hissedilebilir. Bu durumlarda diz-dirsek pozisyonundaki duruşlar, bel ağrınızı azaltır ve bebeğinizin yeniden pozisyon alma şansını arttırır.

Doğum kemikleriniz olan Pelvis (kalça) kemikleriniz için ideal olan oryantal dans hareketleriyle, hissedilen duygu ve nefes ile beden farkındalığınızı da yükseltirsiniz. Bebeğinizi hissederek, doğum için zihinsel ve bedensel hazırlığınızı eğlenerek yapmış olursunuz.

Hareket özgürlüğünüz sayesinde, kasılmalar sırasında pek çok değişik pozisyon deneyebilirsiniz. Yürüyebilirsiniz, çömelebilirsiniz, sallanabilirsiniz, dans edebilirsiniz, doğum topu üzerinde hareketler yapabilirsiniz. Bunlardan hangisinin sizi daha fazla rahatlatacağını bilmeniz şimdiden mümkün değil ama doğum sırasında bedeninizi dinleyin. Bedeniniz size doğum sırasında mesajlar gönderir. Bazen yürümek istersiniz bazen de çömelmek. Bazen ayakta bir yere yaslanmak, tutunmak istersiniz. Bazen asılmak, sallanmak istersiniz. Yerçekiminin kuvvetini kullanarak bebeğinizin aşağıya inişini kolaylaştırabilirsiniz. Bu yüzden bu mesajları dikkate alın, içinizden nasıl geliyorsa özgürce hareket edin.

Doğumda yapılan hareketler hem pozisyon hem nefes odaklanması da sağladığından doğum dalgalarının daha kolay atlatılmasana da faydalı olur. Pelvis hareketleri ve pozisyonlar ile doğum yolu açılır ve bebeğin geçişi daha kolay olur, doğum uzamadan bebeğinize kavuşursunuz.

Doğumda hareket özgürlüğü dalgalarla daha kolay başa çıkmaya, bebeğin inişini ve dönüşünü daha kolay yapmasına, pelvisle uyumlanmasına yani doğumun daha hızlı ilerlemesine, bebeğe daha fazla oksijen gitmesine olanak sağlar.

Kadın içgüdülerini takip ederek doğum yapmalı ve bu konuda desteklenmeli. Her kadının özgür olarak doğumunda hareket edebilmesi dileğimle.

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun için zorlu bir yoldan geçmesi gerekmektedir.…