Ana sayfa Doğum Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Gebeliğin son aylarında anne adayı karnının sertleştiğini ve ara sıra dalga olduğunu fark edebilir. Bu dalgaların şiddeti sabit olmayıp değişkendir. İki dalga arasındaki süre çok kısa değildir. Ritmik yani düzenli değildir. Sıklığı ve şiddeti giderek artmaz. Bu gibi belirtilere  yalancı doğum dalgası denir. Bu dalgalar doğumun başladığını göstermez.  Eğer rahatsızlık verirse bu dalgalar, hareket edip hafif yürüyüşler yapılabilir. Bol su içilebilir. Ilık bir duş iyi gelebilir. Nefes egzersizleri de rahatlatacaktır.

Hamileliğiniz boyunca rahim ağzında çeşitli salgılar oluşur ve bu salgılar rahim ağzında birikir. Bunlara mukus tıkacı deniyor. Bu tıkaç bebeğinizi enfeksiyonlara karşı korur. Nişan gelmesi bu tıkacın dışarı atılmasıyla oluşur. Bu doğumun yaklaştığının habercisidir. Nişan geldikten sonra doğum hemen de başlayabilir, bir kaç saat sonra ya da günler sonra da başlayabilir kim bilir? Nişan bazen 36. haftada gelebilirken, bazen de gebeliğin son zamanları  gelebilir. Bu akıntı genellikle koyu kahverengi veya pembe renk tonlarındadır.

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin anne karnında içinde bulunduğu sıvıya amniyotik sıvı denir. Doğumun başlamasına yakın sıvıyı barındıran kese, artan basınç ile yırtılarak bebeğin doğum kanalından inişini hızlandırır ve doğum dalgalarının düzenli aralıklarla gelmesi kesin olarak doğumunuzun başladığını gösterir. Suyunuz geldiğinde dalga gelmiyorsa ve her şey yolundaysa 24 saate kadar dalgalar kendiliğinden başlayacaktır. Doğumun başladığını gösteren dalgalar daha sık, düzenli ve şiddetlidir. Genellikle 4-5 dakika aralıklarla görülür ve görülen dalgaların süresi 1 dakika civarındadır. Bebeğinize kavuşmaya çok az kalmıştır artık.

Doğum olacağı gün doğum için kullanılacak enerji açığa çıkar. Bu enerji doğuma saklanmalıdır. Bu süreçte önemli olan şey sakinliğinizi korumak ve günlük rutininize devam etmektir. Beklemek ve sabırlı olmak yapılabilecek en güzel şeydir. Su gibi aksın doğumunuz.

Not: Kelimeler çok güçlüdür, kelimeler dünyayı değiştirebilir. Bu yüzden sancı yerine dalga kelimesini tercih ettim.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun için zorlu bir yoldan geçmesi gerekmektedir.…