Ana sayfa Doğum Doğumda Eş Desteği

Doğumda Eş Desteği

Doğum, anne adayının tüm gebelik boyunca belki de en çok desteğe ihtiyaç duyduğu dönemdir. Babaların doğumda ki varlığı anneye güven verir. Doğum esnasında eşlerin varlığı hem anne baba hem de bebek için çok önemlidir. Bağ kurma doğumun hemen ardından gerçekleşmektedir. Eşlerin doğuma girmesi, anne ve bebeğin dansına babanın da katılması yeni bir bütün olan aile, yaşamlarına güçlü bağlarla devam eder.

Doğum bir ekip işidir bu nedenle babaların da doğuma aktif bir şekilde katılabilmesi için  doğum ekibi çok önemlidir. Doğumda yalnız olmadığını bilmek, hissetmek her kadına güç verir. Doğum sırasında eşine destek olmak, onu sarıp sarmalamak yapılabilecek en iyi şeydir.

Doğum öncesi eğitim almak, doğumun evrelerini bilmek, bazı evrelerde annede oluşan normal fizyolojik değişikliklerin ne olduğunu ve nasıl yardım edeceğinizi öğrenmek, sağlıklı bir doğum süreci geçirmenizi sağlar. Öncelikle sakin ve sabırlı olmanızda fayda var. Babalar esas olarak tüm eylem süresince anne adayına sevgiyle yaklaşmalı onu desteklemelidirler. Bu süreç içinde soğukkanlı olmanız hem annenin hem de ekibin işini kolaylaştırır.

Ne mutlu ki  sadece doğumhane kapısında bekleyen olmak istemeyen, eşi ve bebeği ile ilgilenmek, destek olmak isteyen babaların sayısı giderek artmakta. Bu anın tek olduğunu unutmamalı. Her babanın bu deneyimi yaşayabilmesini önemsiyorum. Doğum, bir varoluşa şahitlik etmektir. Doğumun bir parçası olmak hayat boyu unutulmayacak bir deneyimdir.

Sevgiyle kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Normal Doğumun Avantajları

Özellikle doğum esnasında dahi kontrolü elinde tutmak isteyen, bebeğinin dünyaya geliş anı…