Ana sayfa Doğum Bebeğinizin Eşi Plasenta

Bebeğinizin Eşi Plasenta

Plasenta hamilelikte rahimde gelişen bir organdır ve hamileliğin yaklaşık 18. haftasına kadar büyümeye devam eder. Gebelik boyunca bebek ve anne arasındaki bütün alışverişi sağlar, yeni hücrelerin oluşması için anneden gelen kandaki gerekli besinleri ve oksijeni özenle seçerek bebeğe taşır. Kanla gelen zararlı ve atık maddeleri de ayırarak annenin vücuduna geri gönderir. Bebeğin hem dolaşım hem de solunum sistemini oluşturur. Anne bebek arasındaki bu alışveriş plasentaki ince damarlar sayesinde olur.

Fazla miktarda besin geldiği zaman depolar gerektiği zaman ihtiyacı kadarını kullanır. Bütün mikroplara, virüslerin çoğuna ve anne kanı ile gelen zehirlere yolları kapar. Plasentanın en önemli özelliklerinden biri de gebeliğin devamını sağlayan ostrojen ve progesteren hormanlarını sağlar. Gebelik boyunca böylesine aktif olan plasentanın görevi bebeğin doğumu ile sonlanır ve bebeğin doğumundan yaklaşık 20 dakika ile 45 dakika arasında plasentanın doğumu gerçekleşir.

Plasentada bulunan hormonların yararından dolayı bazı araştırmalar sonucu insanlarda plasenta tüketmeye başladı, özellikle bu ABD’de bir trend.

Plasentenın resmi ağaca benziyor. Köklenmiş bir ağaç. İçinden can suyunuz bebeğinizi besliyor toprağında anne meyvesi bebek. Anadolu’nun bir çok yerinde plasenta toprağa gömülüyor. Bebeğin ömrü toprak gibi bereketli olsun, anne karnında bebeği şimdi ise toprağı beslesin diye. Anne karnındaki koruyucu melektir. Ne mucizevi bir organ…

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Normal Doğumun Avantajları

Özellikle doğum esnasında dahi kontrolü elinde tutmak isteyen, bebeğinin dünyaya geliş anı…