Ana sayfa Benim Dünyam Sade Hayatım Başka Bir Dünya Mümkün

Başka Bir Dünya Mümkün

Başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyorum. Bu inancım sayesinde de her geçen gün farkındalık kazanıyorum. Geçenlerde bir belgesel izledim ve kendime gelemedim (sayfanın sonuna ekledim).  Hepimizin yapabileceği bir çok şey var ve ben de bir ucundan tutmaya karar verdim. Uzun süredir yapmaya çalıştığım bir şey plastik kullanımını azaltmak ya da azaltabilmek. Fakat henüz tam anlamıyla başarabilmiş değilim. Ama en azından deniyorum diyebilirim. Bunu hep beraber yaparsak bir anlamı olabilir. Lütfen en azından azaltmayı deneyelim. Çünkü burası hepimizin evi ve artık bu ev daha fazla pislik kabul etmiyor. Geri dönüştülemeyen plastiğin zararlarından bahsetmek isterim biraz.

  • Plastik doğada 200 ila 1000 yıla kadar bozulmadan kalabiliyor.
  • Her yıl 100.000 kadar deniz canlısı plastik torba kirliliğine bağlı sebeplerle ölüyor, 700 canlı türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya!
  • Okyanusta her mil karede 46.000 plastik kalıntısına rastlanıyor.
  • Plastik torba üretimi için her yıl yaklaşık 16 milyar litre ham petrol kullanılıyor.

Geri dönüştürülen bir ton plastik ise;

  • Yaklaşık 2800 litre petrol,
  • 5.774 KWH elektrik,
  • 98 milyon BTU (İngiliz ısı birimi) enerji,
  • Yaklaşık 8 dönüm çöp sahası tasarrufu sağlıyor.
  • Ayrıca, hava kirliliğini azaltıyor,
  • Deniz canlılarının kurtulmasını sağlıyor.

Kendimi bildim bileli doğayı, doğal olan her şeyi sevdim. Bunun için de bir çok şey değişti hayatımda. Plastik kullanımını azaltmak da bunlardan biri. Peki plastik kullanımı nasıl azaltılır? Yapılabilecek çok şey var.

Bunlardan ilki alışverişlerinizi bez çanta ile yapabilirsiniz. Açık çerez, baklagil veya fasulye gibi çok taneli ürünleri koymak için plastik torba kullanıyorduk. Şimdi kavanozlarımızı götürüp, taze fasulye gibi ürünler için de küçük bez torba kullanabiliriz.

Plastik şişe yerine paslanmaz çelik veya cam şişe kullanabiliriz. Ben çantamda cam bir şişe taşıyorum, bittikçe dolduruyorum.

Bisiklet kullanabiliriz. Tabi şartlarınız buna uygunsa. Gitmek istediğim yere bisiklet ile gidebilmek hayalim. Umarım bir gün benim için bisikletle ulaşım sağlamak mümkün olur.

Okula, işe ya da  kahve içmeye gittiğimizde kendi kupamızı götürebiliriz.

Sandviçlerimizi koymak için tekrar kullanılabilir paket kullanabiliriz.

Çöplerimizi geri dönüştürebiliriz. Plastik, kağıt, cam, pil, teneke gibi çöpleri ayrı torbalarda biriktirip ayda bir geri dönüşüm merkezine götürebiliriz.

Alışverişe çıktığımızda aldığımız ürünlerin ambalajlarının geri dönüştürülebilir olup olmadığına bakabiliriz. Geri dönüşümü olan paketleri tercih edebiliriz.

Kendi diş macunumuzu ve deodorantımızı yapabiliriz.

Mutfak eşyası olarak cam, tahta ve çelik tercih edebiliriz.

Kendi yoğurdumuzu ve ekmeğimizi yapabiliriz. 

Bunlar yapılabileceklerden sadece bir kaçı. Bir anda olacak bir şey değil elbette ama minik adımlarla birçok şeyi değiştirmek bizim elimizde. Hadi evimizi temizleyelim hep birlikte.

 

Sevgiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

2017 Bitmeden…

Bu yılı geride bırakırken aklımda tüm yılın muhasebesi dolaşıyor. Ama en çokta bana öğrett…