Ana sayfa Doula Annelik Kutlaması

Annelik Kutlaması

Anneliğe geçiş töreni; bebek hediyeleri verilen kalabalık bir parti değildir. Sadece anneye yönelik ağlamalı, kutlamalı ve bolca duygu yüklü bir törendir. Kutlamalar her zaman bir motivasyon kaynağıdır bizim için ama böyle özel bir zamanda daha da anlamlı hale gelir. Anneliğe geçişi kolaylaştıran ve oldukça yoğun duyguların yer aldığı bir törendir.  Peki anneliğe geçiş töreni nasıl yapılır?

Bir lider tarafından yönetilir ve odak sadece annededir. Anne bütün tören boyunca sevgi ve dikkat merkezi kılacak şekilde, yakın arkadaşlarının oluşturduğu bir halkayla çevrilir. Annenin yakın hissettiği tüm kadınlar yanındadır. Anne için mahrem ve kutsal bir alan oluşturulur. Annelik ve doğum sürecine yönelik pozitif konuşmalar yapılır. Anne doğum yolculuğu için duygusal ve ruhsal olarak desteklenir.

Anne adayını şımartmak, olumlu ve güçlendirici enerjilerle onu doldurmak için süslüyoruz. Çiçeklerden yapılmış bir taç takılabilir, kına yakılabilir, saçlarını tarayıp anneye masajlar yapılabilir. Anne olma yolculuğunda ona eşlik edebilecek hediyeler verilebilir.  Güçlendirici hikayeler anlatılır ve iyi dilekler dilenir. Burada önemli olan anne adayının yorulmaması. Anne adayına düşen tek görev katılımcı listesini hazırlamak olabilir.

Doğumunuzu kutsayan bir bilezik yapılabilir bu törende. Bunun için katılan herkesin yanında bir boncuk getirmesi gerekiyor. Herkes anneye doğumla ilgili iyi dileğini söylerken, getirdiği boncuğu ipe dizer ve bir sonraki kişiye aktarır. Törenin sonunda anne bu bilekliği koluna takar ve arkadaşlarının iyi dileklerinin ve desteklerinin hatırlatıcısı olarak doğum bitinceye kadar kolundan çıkarmaz.

Kokulu, rahatlatıcı ayak banyosu yaptırılabilir. Katılan herkes törenden mum alarak gider doğumun başladığını duyar duymaz bu mumlar yakılabilir. Anne bu sıcak, titrek ışıkların kendisi için yakıldığının farkında olur ve annenin rahatlığına katkı sağlayabilir.

Anlaşılacağı gibi çok zor ve pahalı olmayan oldukça duygusal, ilham veren, öyle güzel, öyle güçlendirici ve anlamlı ki. Mumlar söndüğünde bebeğinizi kucağınıza almanız dileğiyle yavaşça, nazikçe, yumuşakça…

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik ile Sağlıklı Yaşama Adım Atmak

  Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun için zorlu bir yoldan geçmesi gerekmektedir.…